U sistem zavoja gornjih ekstremiteta spadaju: zavoj ramena, lakta i šake.
Zglob ramena grade ramena kost i lopatica. Previjanje povređenog ramena počinje kružnim zavojem sleva nadesno oko gornjeg dela nadlaktice, potom se spušta ispod nepovređenog pazuha, penje preko ramena na ledja i namotava na suprotni pazuh, pa se namotaj preko grudnog koša opet vraća na povređeno rame.
VAŽNO!
Zglob ramena se postavlja tako da poslednji namotaj pokriva 1/2 ili 2/3 njegove širine.
Zglob lakta je složen zglob koji grade ramena kost, žbica i lakatna kost. Previjanje zgloba lakta počinje sa 2-3 namotaja zavoja „kornjača“ preko udubljenja lakta, a dalje se nastavlja kružnim namotajima koji se naizmenično ređaju na podlaktici i ramenu, sa ukrštanjem na udubljenju lakta.
Za previjanje zgloba lakta može se koristiti i trougla ( Esmarhova) marama.
Zavoj „osmica za šaku“ počinje kružnim fiksirnim slojevima malo iznad kostiju doručja, odnosno ručnog zgloba. Zatim se zavoj usmerava po zadnjoj strani šake, napravi se poluobrtaj po površini dlana i ponovo po spoljašnjoj površini šake, pa se ukrštanjem prvog namotaja vrati na suprotan kraj zgloba doručja.
U sklopu zavoja donjih ekstremiteta razlikuju se zavoji kuka, kolena i stopala.
Zavoj kuka može da pokriva donji deo trbuha, gornju trećinu butine i velike sedalne mišiće. Prema mestu na kojem se vrši presecanje namotaja zavoja, razlikuju se zadnji, bočni i prednji ( u predelu slabine) zavoji.
Kružnim namotajima oko pojasa postavlja se pričvršćujući sloj zavoja, potom se zavoj „vodi“ otpozadi ka napred po kuku, i dalje prema prednjoj i unutrašnjoj površini butine. Zavoj obuhvata zadnji poluobim butine, izlazi sa njene spoljašnje strane i prolazi koso preko slabinskog dela na zadnji poluobim trupa. Namotaji se ponavljaju. Zavoj može da bude ulazni, ako je svaki sledeći namotaj iznad prethodnog, ili silazni, ako je svaki namotaj ispod prethodnog.
Zglob kolena grade butna kost, golenjača i čašica. Zavoj kolena „kornjača“ počinje učvršćujućim – sustižućim namotajima preko najisturenijeg dela natkolenice. Zatim se naprave razlazni ( divergentni) namotaji u obliku osmice, koji se ukrštaju u potkoleničnom predelu. Previjanje se završava kružnim namotajima u gornjoj trećini potkolenice, ili u donjoj trećini butine, zavisno od toga gde se povreda nalazi.
Kružni zavoj sa presavijanjem na butini se koristi za zadržavanje zavojnog materijala na ranama i drugim povredama butine. Širina zavoja je 10-14 cm. Previjanje počinje učvršćujućim kružnim namotajima u donjoj trećini butine iznad zgloba kolena. Zatim se kružnim namotajima sa presavijanjem zatvara čitava površina butine odozdo nagore. Po pravilu, takvi zavoji na butini se ne drže dobro i lako mogu da skliznu, pa se zato preporučuje završavanje previjanja namotajima u vidu klasa u oblasti krsno – bedrenog zgloba.
Ako je potrebno da se zavoj stavi na donji ekstremitet u ispruženom položaju, koristi se spiralna tehnika previjanja sa presavijanjem. Previjanje započinje kružnim namotajima u gornjoj trećini potkolenice, a završava fiksirajućim namotajima u donjoj trećini butine.
Zavoj stopala započinje učvršćivanjem namotaja ispod kosti donožja ( petne kosti), pri čemu se omotava pozadina stopala, a u neposrednoj blizini korena prstiju namotaj prolazi po dnu stopala i vraća se po pozadini stopala nazad u predeo pete. Na isti način se postavljaju i naredni namotaji zavoja, koji prekrivaju prethodne namotaje za 2/3 i postepeno se podižu ka gornjem skočnom zglobu.